Co je Motivační program a jak funguje?

Mnoho z nás má kladný vztah k přírodě, který ale nemáme vždy možnost směřovat do nějakého konkrétního úsilí. Motivační program tuto šanci nabízí formou aktivní nebo finanční pomoci rorýsům.


Připravili jsme jej s pomocí dotace Ministerstva životního prostředí ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Každý, kdo se rozhodne umístit na svém domě budky pro rorýse (aniž by jej k tomu zavazovalo například rozhodnutí orgánu ochrany přírody v rámci chystané rekonstrukce, realizace půdní vestavby, zateplování apod.), obdrží certifikát, podepsaný předsedou České společnosti ornitologické a také štítek na dům, prokazující, že jeho obyvatelé jsou Přáteli rorýsů .


Na jeho stránkách najdete rady a příklady, jak rorýsům pomoci s hnízděním, která stavební společnost se k rorýsům chová ohleduplně, aniž by ji k tomu kdokoli nutil, kdo vám dodá speciální budky pro rorýse, kam mohou zaslat finanční dar na nákup a distribuci budek ti, kdo nemají možnost pomoci jiným způsobem nebo jaké kroky podniknout, když je existence kolonie rorýsů ve vašem sousedství ohrožena a mnoho dalších informací.


Škoda je také každé dobré zkušenosti, která není dále předána. Proto vás zároveň prosíme: Podělte se s ostatními o své zážitky a zkušenosti! Stačí nám napsat na kontaktní emailovou adresu a ev. přidat i pár snímků. Můžete tím další přátele rorýsů inspirovat, stejně jako upozornit na tzv. slepé cesty.

Rorýsí školy

Každá škola, která se rozhodne pomáhat rorýsům, se může stát Rorýsí školou. Jakým způsobem můžete jako škola pomoci a jaké kroky musíte učinit, abyste se mohli stát Rorýsí školou, najdete na adrese www.rorysi.cz/rorysi/rorysiskoly.