Ochrana rorýse obecného na pražských sídlištích

V letech 2011 - 2013 probíhal na pražských sídlištích projekt "Ochrana rorýse obecného jako součást revitalizace pražských sídlišť". S výsledky projektu, realizovaného s finančním přispěním Hlavního města Prahy, vás seznamujeme v přiložené zprávě.

31.7.2013

Déšť rorýsům nesvědčí

Kvůli nepřízni počasí zahynulo v uplynulých dnech velké množství rorýsů, jiřiček i dalších ptáků lovících létající hmyz.

5.6.2013

http://www.rorysi.cz/Nebojte se žít s rorýsem v jednom domě! I zatepleném!
Úvod  > Řešení  > Budky

Budky

Hlavní zásady při instalaci budek:

  • budky musí být umístěny dostatečně vysoko, nejméně 4 m nad nejbližší překážkou (střechy, garáže, balkony, koruny stromů nebo keře apod.);
  • také orientace na světovou stranu může hrát svou roli. Ačkoli budky pro jiné ptáky doporučujeme umístit vletovým otvorem na jihovýchod, rorýsi tento směr preferují ze všech nejméně. Naopak jim vyhovuje orientace na sever, severozápad a severovýchod. Záleží ovšem na místních podmínkách, někde může být překážkou velká hluková zátěž jedné ze stran budovy, jinde zas intenzívní noční osvětlení, které, jak se zdá, rorýsi příliš nemilují.
  • pokud je to možné, instalujte budky tak, aby nebyly po celý den na přímém slunci. Využijte převislé prvky ve zdivu nebo pod střešní konstrukcí. Mláďata rorýsů dorůstají v období, kdy je den nejdelší a teploty nejvyšší.

Jak rorýse přilákat?

Vaše šance na obsazení budky výrazně vzroste, pokud budete ve vhodné době rorýsům přehrávat hlas, kterým se z hnízdišť ozývají. Vhodnou dobou je především první polovina května a první polovina června.

Stáhnout záznam ve formátu MP3

Samovýroba Hotové budky  

Ne každý má však možnost vyrobit si budky pro rorýse vlastními silami. Jak stoupá povědomí o potřebě chránit rorýse a jejich hnízdiště, reaguje i "trh" na zvýšenou poptávku po těchto speciálních budkách.

Kdo vám "rorýsovníky" dodá?

Dřevěné budky

Pro rodinné, ale i činžovní domy jsou často vhodné klasické dřevěné budky. Jejich výhodou je i to, že se dají kontrolovat a pravidelně čistit (ačkoli to v případě rorýsů není nutné, jsou velmi čistotní). Jednokomorové a dvoukomorové budky vyrábí a prodává LČR, s.p., Semenářský závod, Za drahou 191, 517 21 Týniště nad Orlicí, tel.: 494 377 078, 724 523 486, e-mail: lz71&lesycr,csadwiio3u4hkjfh35345345h34thtz, www.semenarskyzavod.cz.

Polystyrenové budky

Extrudovaný polystyren je materiál, běžně používaný při zateplování budov. Již v roce 1995 zjistili němečtí ornitologové, že z něj lze vyrábět i trvanlivé budky, které jsou lehké, dobře tepelně izolují a dají se dobře instalovat na zateplované domy. Zhotovují se v podobě jedno- až pětikomorových budek podle potřeby a individuálních požadavků. Jejich výrobcem je spol. ECO PLASTICS s.r.o. z Liberce, Dubská 235, 463 12 Liberec, tel.: 608 350 895, e-mail: info&ecoplastics,csadwiio3u4hkjfh35345345h34thtz, www.ecoplastics.cz.

Plastové budky

Posledním materiálem, který je na výrobu speciálních rorýsích budek používán, je stříkaný plast. S těmito budkami nemáme dosud mnoho zkušeností, zatím jsou instalovány především na plzeňsku, kde je vyrábí a prodává ELIS Plast spol. s r.o., 330 03 Chrást, tel.: 603 471 307, e-mail: elisplast&volny,csadwiio3u4hkjfh35345345h34thtz, http://www.elisplast.cz/.

Dřevobetonové budky

Tyto budky jsou vyrobeny, jak jejich označení napovídá, ze směsi betonu a dřevěných pilin. Jedná se o materiál velmi pevný, s téměř neomezenou životností. Budky jsou vyráběny v Německu společností Schwegler a jsou především v západní Evropě velmi populární a často používané. Rorýsi je s oblibou využívají. Tyto budky ve více typech dováží do ČR Inreko s.r.o., http://www.zelenadomacnost.com/, e-mail: info&zelenadomacnost,com, tel.: 602 941 871 (objednávky), 602 569 044 (ostatní).

Tito výrobci s námi své produkty předem konzultovali a proto je možné jejich koupi doporučit. Záleží jen na vás, pro kterou variantu a pro jaký počet se rozhodnete.

o webu
kontakty