Ochrana rorýse obecného na pražských sídlištích

V letech 2011 - 2013 probíhal na pražských sídlištích projekt "Ochrana rorýse obecného jako součást revitalizace pražských sídlišť". S výsledky projektu, realizovaného s finančním přispěním Hlavního města Prahy, vás seznamujeme v přiložené zprávě.

31.7.2013

Déšť rorýsům nesvědčí

Kvůli nepřízni počasí zahynulo v uplynulých dnech velké množství rorýsů, jiřiček i dalších ptáků lovících létající hmyz.

5.6.2013

První rorýsí věž bude v Jablonci nad Nisou!

Jednou z možností, jak jednorázově vyřešit bytové problémy desítek rorýsích rodin, je tzv. rorýsí věž (z anglického originálu Swift Tower). Stačí málo: mít vhodný pozemek (nebo souhlas majitele), stavební povolení, velmi zručného řemeslníka a dostatek financí?v Čechách prakticky nemožné!

16.1.2013

Dokážou si jiřičky pomoci samy?

Stavební úpravy budov nepostihují jenom rorýse. O hnízdiště přicházejí i další synantropní ptáci, především jiřičky obecné. Nové fasádní barvy, zasklívání lodžií i mechanické zábrany v nikách oken a lodžiích, popřípaděi přímá likvidace jejich hnízd - to jsouspolu s úbytkem vhodné potravy nejčastější příčiny, proč z mnohých míst jiřičky mizí.

16.1.2013

Užitečná a praktická pomůcka

K nejtrvanlivějším materiálům, užívaným pro výrobu (nejen) ptačích obydlí patří dřevocementová, nebo také dřevobetonová směs.

2.3.2012

Rorýsí budky vystavují v Botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji, Areál JIH právě probíhá již tradiční výstava ptačích budek a krmítek.

20.1.2012

Registrovaných hnízdišť rorýsů přibývá

Od roku 2008 organizujeme registrace hnízdišť rorýsů na stavbách, jejichž cílem není pouze zjistit, kde a jak hojně rorýsi na stavbách hnízdí, ale především ve spolupráci se státní ochranou přírody zajistit ochranu jejich hnízdišť.

12.1.2012
o webu
kontakty