Našich rorýsů jsme se dočkali v tomto školním roce 9. května. Odhadujeme asi 18...
25.6.2019
Letos je to třetí rok od vyvěšení budek na škole a konečně rorýsovníky obsadili...
20.5.2019
Konečně jsme se i v těchto chladných dnech dočkali příletu rorýsů. Dne 11. května 2019...
13.5.2019
Pomoci rorýsům může každý z nás:
 1. Všímejte si svého okolí

  Pokud zjistíte ve svém okolí hnízdiště rorýsů, zaneste jej do databáze rorýsích hnízdišť databáze rorýsích hnízdišť. K vyhledávání rorýsích hnízdišť můžete motivovat i děti a zahrát si s nimi na přírodovědce. Není v silách ornitologů registrovat všechna hnízdiště rorýsů. Přitom je to důležitá informace pro majitele domu či člověka, který vydává povolení k zateplení budovy nebo její rekonstrukci.

  I několik málo registrovaných hnízdišť ve vašem okolí může významně přispět k zachování místní rorýsí populace!

 2. Myslete na rorýse při zateplování budovy

  Budovy je možné zateplovat tak, aby zůstaly zachovány stávající hnízdní kolonie rorýsů. Jak při zateplování postupovat a čeho se vyvarovat se v případě zájmu do detailů dozvíte na stránkách ČSO věnované této problematice. (zde)
  Každopádně pamatujte na to, že rorýsi hnízdí v období od 20. dubna do 10. srpna a v této době nesmí být do jejich hnízdění rušivě zasahováno. Práce proto plánujte nejlépe po tomto období.

 3. Vyvěste budky

  Instalací budek můžete dát vznik nové kolonii rorýsů na Vaší škole nebo obnovit již zaniklé hnízdiště. Pokud je to možné, instalujte budky tak, aby nebyly po celý den na přímém slunci. Využijte převislé části budovy nebo je umístěte pod převis střechy. Mláďata rorýsů dorůstají v období, kdy je den nejdelší a teploty nejvyšší. Z tohoto důvodu také rorýsi na rozdíl od ostatních ptáků dávají přednost severním stranám budovy před těmi jižními.

  A jak rorýse na nové místo přilákat?
  Dle našich zkušeností se šance na obsazení budky výrazně zvýší, budete-li ve vhodné době rorýsům přehrávat hlas, kterým se z hnízdišť ozývají. Vhodnou dobou je především první polovina května a první polovina června. Pokud v místě již kolonie byla, není toho potřeba. Hlasovou nahrávku si můžete stáhnout zde.

  Pokud chcete vyrábět budky, vše potřebné najdete zde.

 4. Učte své okolí chránit rorýse

  Buďte hrdí na to, že jste žáci/učitelé Rorýsí školy. Zapojte téma ochrany rorýsů a s nimi i dalších ptáků žijících v blízkosti člověka do své výuky. Děti se stanou přáteli rorýsů, naučí se s nimi žít pod jednou střechou a budou se na ně každý rok znovu těšit.
  Vyzdobte interiér školy / třídy např. v době konzultací a třídních schůzek. Rozšíříte tak myšlenku Rorýsích škol za hranice školy a možná tím zachráníte další hnízdiště, aniž byste o tom věděli.
  Zajímavé materiály a tipy do výuky najdete v sekci Rorýs ve výuce.

webcam rorýsi
Chcete mě? Rorýsí školy.
rorýsí akademie
Ptáci ve městech