Kdy NEPROVÁDĚT rekonstrukční práce?
Oficiální dobou hnízdění rorýse je 20. duben až 10. srpen. V této době do jejich hnízdění nesmí být rušivě zasahováno. Více ...
Kdy NEPROVÁDĚT rekonstrukční práce?
Oficiální, chcete-li úřední dobou hnízdění rorýse je 20. duben až 10. srpen. V této době do jejich hnízdění nesmí být rušivě zasahováno. Co to v praxi znamená?
- provádět práce mimo atiku – např. výměny oken, opravy výtahu, vchodových dveří apod. a vlastní zateplení či rekonstrukci střechy nechat na srpen a následné měsíce
- stavět lešení nejvýše na úroveň předposledního podlaží a jeho dostavbu naplánovat až na srpen.

Rekonstrukce domů
Na tomto místě zmiňujeme pouze rekonstrukci domů se sedlovou střechou. Postupy při rekonstrukci ploché střechy nebo celého panelového domu byly popsány v kapitole Zateplování.
1. Zachování stávajících dutin v podstřeší
Pokud je součástí projektu kromě zateplení i např. půdní vestavba nebo oprava sedlové střechy či výměna střešní krytiny, ponecháme v prostoru mezi konstrukcí střechy, vnějším pláštěm objektu a vestavěnými příčkami malé dutiny (alespoň 170 mm vysoké, 150 mm hluboké a 300 mm široké), které komunikují s vnějším prostředím buď souvislou štěrbinou mezi krovem a obvodovým pláštěm, resp. atikou, širokou minimálně 35 mm, nebo otvory o rozměrech min. 35 (výška) x 70 mm (šířka). Jednotlivé dutiny je zapotřebí rozdělit přepážkami, tak aby vznikly boxy o šířce alespoň 300 mm.
Pokud je odvětrávací štěrbina mezi atikou objektu a konstrukcí střechy
opatřena provětrávací lištou (vyrábí se z plasti, popř. nekorodujícího
kovu), je zapotřebí tuto lištu upravit vystřižením vletového otvoru o
rozměrech 3,5 x 7,0 cm (výška x šířka) a okraje otvoru zabrousit.
Pokud při opravách atikových říms tato provětrávaná štěrbina zaniká, nebo se její výška snižuje na méně než 3 cm, lze při opravě říms vytvořit prostupy o shodných rozměrech tak, aby připadal vždy jeden prostup na prostor mezi dvěma krokvemi.
Řešení při zachování dutin v podstřeší
- (1)
- vletový otvor (výška 35–40 mm)
- (2)
- hydroizolační vrstva
- (3)
- tepelně izolační vrstva




2. Umístění budky do podstřeší
Jestliže rekonstrukce neumožňuje zachování dutin popsaných výše,
přistupujeme k instalaci hnízdních budek (viz kapitola Budky).
Umístění budky do podstřeší
- (1a), (1b)
- varianty umístění vletového otvoru
- (2)
- tepelně izolační vrstva
- (3)
- zdivo